קוסמוס טלסקופים מעבר טרנזיט - של כוכב חמה על פני דסקת השמש , 11.9.2019

קוסמוס טלסקופים - פתאל טרידינג

המרכז הארצי לאסטרונומיה, ציוד תצפיתי וצפרות - טלסקופים, משקפות, מיקרוסקופים, פלנטריומים וציוד צילום

הרא"ה 41, רמת גן

א - ו בין 9:30 - 14:00 וימים א, ב, ד, ה, בין 16:00 - 19:00

טלפון: 03-6724303

 

ציוד, מידע אסטרונומי, חדשות אסטרונומיה ואירועים

מפת כוכבים מסתובבת

מפת כוכבים מסתובבת להורדה

רישום לרשימת התפוצה

לקבלת מידע שוטף ללא תשלום

: שם פרטי
: שם משפחה
: כתובת
: עיר
: טלפון כולל קידומת
: דואר אלקטרוני

רשימת תפוצה

 

 

מעבר (טרנזיט) של כוכב חמה על פני השמש 11 בנובמבר 2019

 

ממש לפני שקיעת השמש ביום שני, 11 בנובמבר, יתרחש אירוע אסטרונומי נדיר יחסית - מעבר (טרנזיט) של כוכב חמה על פני השמש

כוכב הלכת הקרוב ביותר לשמש, והקטן ביותר, למעט פלוטו שבאופן רשמי הודח מרשימת כוכבי הלכת הקלאסיים , במערכת השמש . קוטרו של כוכב-חמה  4,878 ק"מ בלבד השווים ל- 0.382 קוטרי כדור הארץ  ומרחקו הממוצע מהשמש הוא 57.9 מיליון ק"מ בלבד. כוכב-חמה משלים הקפה סביב השמש אחת ל- 87.97 ימים . מסלולו של כוכב-חמה נטוי בזווית של   °7 יחסית למישור המילקה, המישור שבו נע כדור הארץ סביב השמש.

 

כוכב-חמה  ונוגה הם שני כוכבי הלכת היחידים המצויים בין כדור הארץ  לשמש. לפיכך, עבור צופה המצוי על פני כדור הארץ, שני כוכבי הלכת האלה אינם יכולים להתרחק מרחק העולה על הגודל הזוויתי של מסלולם.

 

קשה ביותר  לצפות בכוכב חמה - המרחק הזוויתי  המרבי, שכוכב-חמה עשוי להתרחק מהשמש, הוא 28° בלבד. מכאן, שההפרש בין השקיעה או הזריחה של כוכב-חמה לבין זריחתה או שקיעתה של החמה, לא יעלה על שעתיים. מסיבה זו, כוכב-חמה ייראה רק בשעות הערב המוקדמות או בשעות הבוקר, טרם עלות השחר, ובשני המקרים, רק בעת הדמדומים.  הקושי הרב בתצפית על כוכב-חמה, וגודלו הפיזי הקטן ממילא, הקשו על מחקר רציני באשר לתכונותיו, מבנהו ואפילו על לימוד פרטים בסיסיים כגון: משך סיבובו סביב צירו.

 

כוכב-חמה  משלים הקפה אחת סביב השמש  ב- 87.969 ימים וסיבוב אחד סביב צירו ב- 58.65 ימים  משך הסיבוב האיטי סביב צירו הוא תוצאה של כוח המשיכה העז של השמש, האוחז בכוכב-חמה ואינו מאפשר לו להסתובב מהר יותר. בשל אורכם הדומה של השנה ומשך הסיבוב סביב צירו, אורכה של היממה על פני כוכב חמה הוא שתי שנות כוכב חמה, בקירוב (176 ימים).

 

כתוצאה מקרבתו של כוכב-חמה  לשמש, תנועתו סביב השמש  מהירה ביותר, והוא גומא מעלות קשת  אחדות מדי יום ביומו על פני כיפת השמים. מסיבה זו כונה כוכב-חמה בשם - מרקורי - שליח האלים, שנע מהר כברק הודות לסנדליו המכונפים.

 

הן כוכב-חמה  והן נוגה, המצויים ביננו לבין השמש , נראים לעיני צופים על פני כדור הארץ  במופעים הדומים למופעי הירח - כשהם מצויים בנקודה המרוחקת של מסלולם, בהתקבצות העליונה עם השמש, הם ייראו במלוא הדרם. כאשר כוכב-חמה מצוי בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ, בהתקבצות התחתונה עם השמש, הוא מפנה אלינו את צדו החשוך ולפיכך אינו נראה. אם בעת כזו הוא גם חולף על פני השמש, ניתן יהיה לראות את הדיסקה של כוכב-חמה, חולפת על רקע השמש.

 

מעברים של כוכב חמה

 

הואיל ומסלולו של כוכב-חמה נוטה בזווית של 7°, יחסית למישור המילקה, הוא אינו חולף ביננו לפהין השמש , אלא מספר פעמים בכל מאה שנים (בין 12 ל- 15 פעמים). המעברים של כוכב-חמה מתרחשים בחודשים נובמבר או מאי והם מסודרים ב- 11 סדרות, כאשר בין מעבר למעבר, בכל סדרה, מפרידות 46 שנים. האחרון במעברים של חודש מאי, נראה ב- 7 למאי, 2003 (שייך לסדרה השתים עשר). המעבר הבא יהיה בשנת 2016 ב-9 במאי (שייך לסדרה ה-7). המעבר האחרון שנראה בחודש נובמבר היה ב- 15 לנובמבר, 1999 (שייך לסדרה השנייה) והמעבר הבא יהיה המעבר שייראה ב-11 בנובמבר 2019 (שייך לסדרה ה-6).

 

כדי להבחין בדיסקה הקטנה של כוכב-חמה, החולפת על פני דיסקת השמש., יש לכוון אל השמש טלסקופ קטן (מבלי להביט מבעדו בעין, אלא רק מהתבוננות על הצל שמטיל הטלסקופ עצמו !!!). לאחר שנדמה כי הטלסקופ מכוון, יש לשים נייר לבן מול העינית ולמקד. ככל שהמרחק בין העינית לניר יהיה גדול יותר, כן יגדל הסיכוי להבחין בדיסקה של כוכב-חמה

בין לבין ההתקבצויות, הן כוכב-חמה  והן נוגה  מראים לנו מופעים  דמויי מופעי הירח החסר, מחרמש ועד מילוא . פרק הזמן החולף בין שתי התקבצויות תחתונות של כוכב-חמה הוא 115.88   יום (מחזור סינודי).  מכאן, שפרק הזמן הממוצע שכוכב-חמה נראה לאחר השקיעה (אז הוא 'כוכב ערב') או לפני הזריחה (אז הוא 'כוכב בוקר'), הוא 58 יום בלבד.

 

בטלסקופ חובבים לא ניתן לראות כל פרטים על פני כוכב-חמה,  למעט המופעים שלו. בגלל קרבתו היתרה לשמש, ניתן לצפות בו רק כאשר הוא מצוי באלונגציה המרבית מהשמש, עת הוא נראה כחצי ירח קטנטן על רקע שמי הדמדומים. להבחין במופעים דמויי החרמש של כוכב-חמה קשה יותר, מכיוון שאז הוא קרוב מדי לשמש וקשה לאתר אותו על הרקע הבהיר של השמים.

 

זמני המעבר של כוכב חמה והצפייה בו

 

ראשית - אין לצפות בשמש או במעבר ללא עמצאי הגנה מתאימים ויעודיים לצפייה בשמש - סכנת עיוורון!

אין להשתמש במשקפי שמש, תשלילים, טלסקופים או משקפות ללא מסננים ייעודיים !!

 

בשל גודלו הקטן מאוד של כוכב חמה, קשה להבחין בו ללא טלסקופ או הטלה של דיסקת השמש באמצעות טלסקופ. לכן, צפייה בשמש באמצעות משקפי ליקוי לא תאפשר להבחין בדיסקה הזעירה של כוכב חמה.

הדרך הבטוחה ביותר היא להשתמש במסננים מיוחדים ייעודיים לצפייה בשמש המותקנים על הטלסקופ. מסננים אלה מסננים את אור השמש ומעבירים רק חלק זעיר ממנו ולכן מאפשרים צפייה בשמש. למי שאין מסנן כזה וברשותו טלסקופ, יכול לראות את המעבר על ידי שיטה הקרויה - הטלה - מכוונים את הטלסקופ לשמש, ואת העינית של הטלסקופ מכוונים לדף נייר או לקיר לבן. דמות השמש המוקרנת על הקיר או הנייר היא גדולה (לפחות 20 ס"מ) ואז אפשר יהיה להבחין בדיסקה הקטנה של כוכב חמה.

המעבר של כוכב חמה השנה יהיה חלקי והוא יסתיים למעשה עם שקיעת השמש בישראל. המעבר הבא ייראה בחודש נובמבר, 2032  

המעבר של כוכב חמה יחל  בשעה 14:35:27 (זווית מצב, הנמדדת מצפון דיסקת השמש מזרחה - 110 מעלות)

שקיעת החמה בישראל 16:44

שיא המעבר 17:19:48.  בשיא המעבר יהיה המרחק בין מרכז כוכב חמה למרכז דיסקת השמש 1'15.9".  

סוף המעבר 20:04:14  (זווית מצב - 298.6 מעלות)

 

למעלה, תרשים של מעבר כוכב חמה על דיסקת החמה. באיור הימני, מתואר המעבר כאשר כיוון צפון כיפת השמים הוא למעלה). מצב זה מתאים לבעלי טלסקופים משווניים. כאשר הטלסקופ מכויל לצפון, צפון דיסקת השמש פונה לכיוון החץ ומצויין בסוגריים (צ).

במרכז, מתואר תחילת המעבר עבור טלסקופים ואביזרי תצפית רגילים, ללא מעמד משווני. שם, הנקודה הגבוהה בדיסקת השמש פונה לזניט.

משמאל, סוף המעבר עבור צופה בישראל, כאשר השמש שוקעת. שיא הגובה של דיסקת השמש פונה לזניט.

 

 

מידע נוסף על אירועים אסטרונומיים נוספים הנראים מישראל אפשר למצוא בספר השנה עם כל האירועים האסטרונומיים ספר השנה האסטרונומי לשמי ישראל   

 

ד"ר יגאל פת-אל, קוסמוס טלסקופים

 

 

 

 

 

 

המבחר הגדול ביותר, של מיטב היצרנים, במחירים הנמוכים בישראל - ישירות מהיבואן

Meade Infinity 70

טלסקופ שובר אור

קוטר 70 מ"מ

כולל מסנן שמש

620 ₪ בלבד

SkyWatcher 130 AZGT

טלסקופ ממוחשב

קוטר 130 מ"מ

היברידי

2490  ₪ בלבד

Sky Watcher Dob 200

טלסקופ ענק בקוטר "8

אפשרות לשליטה רובוטית

(בתשלום נוסף)

2390 ₪ בלבד

Meade ETX80-AT

טלסקופ רובוטי ממוחשב

כולל תיק נשיאה מהודר

קוטר 80 מ"מ

1890 ₪ בלבד

SkyWatcher MiniDob114 Virtuoso

טלסקופ ממונע בקוטר של 114 מ"מ

כוונון עדיןחשמלי עם אפשרות לשליטה רובוטית (בתשלום נוסף)

1190 ₪ בלבד

 

 

 

 

טלסקופים, משקפות ומיקרוסקופים ממיטב החברות, ישירות מהיבואן לצרכן - ללא פערי תיווך

תצוגה: רחוב הרא"ה 41, רמת גן,

טלפון: 03-6724303, פקס: 03-6722577

Sole Distributors המרכז לציוד אסטרונומי וצפרות יבואנים בלעדיים

patel@cosmos.co.il כתובת דואר אלקטרוני

 

> > > >